16/04/2012

Warto poświęcić czas i energię na poznanie samego siebie i znaleźć pracę swoich marzeń.

Jacek od trzech lat pracuje w departamencie zarządzania ryzykiem w jednym z banków. Jego obowiązki w przeważającej mierze mają charakter analityczny, co bardzo mu odpowiada. Nie zawsze jednak był tak zadowolony z pracy.

– Kiedyś wydawało mi się, że idealnym miejscem dla mnie jest biuro nieruchomości. Interesowałem się tą działką. Poza tym wydawało mi się, że dzięki świetnemu kontaktowi z ludźmi dobrze poradzę sobie ze sprzedażą. Niestety, w zachęcaniu do zakupu mieszkań  i negocjacjach z klientami okazałem się kiepski. Poza tym przerastały mnie kwestie organizacyjne i konieczność koordynowania jednocześnie wielu spraw. To była katastrofa – wspomina Jacek.

Na takie katastrofy naraża się każdy, kto dokonuje wyboru pracy na podstawie powierzchownej oceny swoich kompetencji i predyspozycji. Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i doradca zawodowy przekonuje, że warto poświęcić czas i energię na poznanie samego siebie.

– W pracy tak naprawdę spędzamy większość życia. Jeśli nie będziemy czerpać z niej satysfakcji, bardzo szybko nastąpi wypalenie zawodowe. Permanentne niezadowolenie będzie się też przekładało na sferę prywatną. Wykonując pracę niezgodną z naszym profilem, zazwyczaj też nie najlepiej sobie radzimy. Taka sytuacja bardzo łatwo podkopuje poczucie wartości człowieka i odbiera radość życia – mówi Izabela Kielczyk.

Osobowość w pracy

Planując zawodową przyszłość, często kierujemy się wysokością zarobków, prestiżem danej profesji, opiniami innych ludzi o tzw. dobrych zawodach, a nawet modą. Zapominamy o najważniejszym, czyli o osobowości i indywidualnych predyspozycjach.

Czasami dzieje się to już na etapie wyboru kierunku kształcenia. Potem brniemy dalej tą samą drogą, nie wiedząc, że to ślepa ulica.

Od osobowości tak naprawdę należy zacząć. O ile wykształcenie czy doświadczenie w danej dziedzinie można nabyć, elementy takie jak uzdolnienia, typ motywacji czy temperament są trwale związane z jednostką. Jak przekonuje Izabela Kielczyk, własnej osobowości nie da się oszukać: – Dynamiczny, żywiołowy ekstrawertyk nie odnajdzie się w dziale księgowości, choćby nawet bardzo chciał wykonywać taką pracę.

(...)

 

przeczytaj cały artykuł: